Blog

Gatsby

KATEGORIE:

development

Strona internetowa to niezbędny element każdego biznesu chcącego wyróżnić się na tle konkurencji. Pomaga ona nawiązać kontakt z klientem oraz przedstawić swoją ofertę i usługi. Dobrze wykonana strona internetowa jest wizytówką firmy, a dodając do tego właściwą identyfikację wizualną zapada ona w pamięci osoby ją odwiedzającej. W obecnych czasach dostępnych jest wiele rozwiązań technologicznych umożliwiających tworzenie stron internetowych - od użycia podstawowych narzędzi jak HTML, CSS oraz JavaScript, po bardziej złożone technologie jak generatory stron statycznych. Pierwszy z wymienionych wariantów oferuje prostotę w procesie budowania witryny internetowej, drugi jest dla doświadczonego dewelopera potężnym narzędziem do kompleksowego budowania strony internetowej - kompleksowego to znaczy z zastosowaniem narzędzi optymalizujących ostateczny produkt pod względem wydajności, pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych, stosowania dobrych praktyk czy bezpieczeństwa. Te zalety czynią Gatsby dużym graczem w ramach tak zwanego web developmentu.

Zasada działania

Zasada działania Gatsby opiera się osiągnięciach technologicznych web developmentu ostatnich dziesięciu lat, kiedy to znany wszystkim Facebook przedstawił światu React. Od tego momentu React systematycznie budował swoją popularność i zdobywał zaufanie użytkowników. Wokół wspomnianej biblioteki urosło ogromne środowisko, a grupa zwolenników tej technologii stworzyła narzędzie zwane Gatsby.
Gatsby wykorzystuje React oraz zespół autorskich narzędzi i wtyczek stworzonych przez społeczność do generowania plików statycznych HTML, CSS i JavaScript

Wady i zalety

Zasada działania generuje dwie podstawowe zalety: wydajność oraz bezpieczeństwo stworzonej aplikacji lub strony internetowej. Wysoka szybkość działania wynika z faktu, że nie ma konieczności czekania na odpowiedź z serwera w momencie odwiedzania strony, który w tym czasie musiałby daną stronę dla użytkownika wygenerować. Ten proces został już wykonany wcześniej przez Gatsby.
Dzięki temu, że serwowane są pliki statyczne ryzyko ataku jest minimalne, ponieważ w momencie wczytywania witryny nie jest wykonywany żaden kod.
Warto wspomnieć, że koszt oraz wymagania odnośnie hostingu są mniejsze, ponieważ nie jest wymagana żadna konkretna wersja PHP. Dzięki temu można skorzystać z oferty praktycznie każdego dowolnego dostawcy usług hostingowych.
Tworząc strony internetowe tradycyjnymi metodami optymalizacja obrazów jest często pomijana, ponieważ może to znacznie wydłużyć proces tworzenia witryny. Z Gatsby programista ma możliwość zastosowania wielu dobrych praktyk we wspomnianym obszarze bez dużo większego nakładu pracy. Takie podejście sprawia, że strona nie tylko jest bardziej przyjazna dla użytkownika, ale również zyskuje pod kątem SEO. W ramach tego obszaru można wymienić:

  • tworzenie wielu wariantów grafik dostosowanych pod różne urządzenia i szerokości ekranów,
  • zastosowanie nowoczesnych formatów plików graficznych,
  • ładowanie obrazów tylko w momencie, gdy użytkownik chce je zobaczyć,
  • przyjemne dla oka doładowywanie obrazów i zdjęć.

Gatsby, jak i każda inna technologia nie jest bez wad. To co najczęściej jest zaletą może okazać się wadą w przypadku bardzo dużych stron oraz aplikacji internetowych. Mowa tu o procesie budowania witryny. W skrajnych przypadkach, przy bardzo dużych projektach, tworzenie strony może trwać dłużej - na tyle długo, że może okazać się zasadne rozważenie innej technologii. W takim wypadku z pomocą przychodzi technologia pokrewna - Next.js. Jest ona hybrydą różnych podejść do procesu tworzenia witryn interentowych. Z jednej strony umożliwia statyczne generowanie stron tam, gdzie treść nie zmienia się często, z drugiej z kolei posiada narzędzia, dzięki którym możliwe jest wygenerowanie strony „w locie” po stronie serwera. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku sklepów internetowych, kiedy po dodaniu produktu nie jest konieczne tworzenie od nowa strony z produktami, a Next.js zadba o to, by strona z aktualną listą była wyświetlana natychmiast po zapisaniu zmian w bazie danych.

Do czego użyć Gatsby

Gatsby świetnie sprawdzi się w przypadku witryn produktowych i stron wizytówek. Zapewni świetne pozycjonowanie w przeglądarkach internetowych, dzięki czemu Twoja firma stanie się bardziej rozpoznawalna. Bardzo dobrze poradzi sobie również ze stronami, w których treść dodana przez panel CMS nie musi znaleźć się natychmiast w aktualnej wersji na serwerze. Przykładem jest tu wciąż bardzo popularny blog.

Podsumowanie

Gatsby to nowoczesne narzędzie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom oraz wymaganiom użytkowników oraz deweloperów - pozwala na tworzenie szybkich, bezpiecznych i zoptymalizowanych pod kątem wydajności oraz SEO stron i aplikacji internetowych przy minimalnych wymaganiach hostingowych.

podziel się na:

TAGI:

Poprzedni artykuł

OSTATNIE POSTY

Cześć
!

Naprawdę na tym etapie nie musisz się zastanawiać.

Zadzwoń lub przyjedź.

Agencja Interaktywna Makadu.pl

Plac Bernardyński 1/10

61-844 Poznań

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00 - 18:00