Blog

WADY I ZALETY PONIŻSZYCH ROZWIĄZAŃ WORDPRESS, JOOMLA, DRUPAL

KATEGORIE:

development

Każdy, kto kiedykolwiek chciał uruchomić swoją własną stronę internetową, blog, forum lub inny poważny projekt w Internecie, musiał zadać sobie jedno fundamentalne pytanie - który framework powinienem użyć? Eksperci z Makadu pomogą ci znaleźć odpowiedź.

Www Drupal Poznan

Obecnie trzy najpopularniejsze systemy zarządzania treścią to WordPress, Joomla i Drupal. Niezależnie od faktu, że wciąż różnią się one od siebie dość wyraźnie pod względem poziomu skomplikowania, stabilności, bezpieczeństwa i dostępnych funkcji, to różnice dla osoby nie projektującej systemów www na codzień mogą być trudne do zdefiniowania. Co więcej, wszystkie są bardzo często aktualizowane, dlatego wiążące porównania konkretnych funkcji są w rzeczywistości bezcelowe, jako że bardzo szybko mogą one ulec zmianie. Wreszcie wraz z całą gamą dostępnych rozszerzeń, modułów i pluginów, w każdym z tych trzech systemów można zrobić prawie “wszystko“, co tylko się zechce. Warunkiem jest wiedza i środki potrzebne do zatrudnienia eksperta, który w tym pomoże czytaj w przypadku potrzeby napisze brakujący moduł od podstaw.

Zacznijmy od najbardziej popularnego i najprostszego z nich. WordPress rozpoczął jako platforma blogerska i przez długi czas pełnił rolę głównego konkurenta Bloggera – Google. Jednakże w przeciwieństwie do produktu Google, WordPress to system open source, w którym to użytkownik jest właścicielem wszystkiego co tworzy i publikuje. To najbardziej istotna z różnic między nimi, która pozwoliła WordPressowi stać się ostatnimi czasy liderem platform blogowych i potężnym narzędziem dla tak znaczących marek jak www.bbcamerica.com , www.time.com , www.snoopdogg.comwww.rollingstones.com.

Makadu Wordpress

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, WordPress to już nie tylko blogosfera. Stał się on regularnym CMS-em z wszystkimi wymaganymi funkcjami, takimi jak zarządzanie wieloma podsronami, obsługą wielu użytkowników, czy różnorodnymi wtyczkami pozwalającymi twórcy na stworzenie całkiem rozbudowanej strony internetowej. WordPress jest bardzo łatwym w konfiguracji i w obsłudze narzędziem dla początkującego programisty. Niestety, w porównaniu z pozostałymi dwoma systemami, WordPress nadal ma pewne problemy w zakresie bezpieczeństwa i stabilności, szczególnie jeśli chodzi o wieksze dedykowane pod daną branżę serwisy. Jest on podatny na ataki hakerskie i może być również niestabilny w przypadku odwiedzin przez dużą liczbę ludzi i dlatego nie jest najlepszym rozwiązaniem dla kogoś, kto oczekuje maksimum niezawodności.

Jeśli chodzi o niezawodność, to najpotężniejszym i najbardziej stabilnym z tych trzech systemów jest zdecydowanie Drupal. W swojej podstawowej wersji jest dość prosty i nie wymaga żadnych wiekszych zasobów. Tworzenie podstawowej witryny w Drupalu nie nastręcza specjalnych trudności, lecz największą obok bezpieczeństwa i stabilności wartością tego programu jest to, że można z nim stworzyć praktycznie wszystko co się zechce. Jednak aby to zrobić, trzeba mieć trochę pratycznych umiejętności PHP, HTML i CSS. Niekwestionowaną siłą Drupala jest też fakt, że nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do możliwych efektów końcowych. Jedynymi granicami są granice wyobraźni i posiadanych zasobów. Jeśli chcesz tworzyć rozbudowane, wysoce spersonalizowane strony obsługujące wielu użytkowników, Drupal jest najlepszym możliwym wyjściem. Dodatkowo drupal ma jedną z najwięszych społenczonści, która się wspiera się wzajemnie na sewisie www.drupal.org aktualnie zarejestrowanych jest ponad 1 149 000 użytkowników. A więc zarówno jeżeli planujesz budowę pełnego katalogu firmy składającego się z setek lub tysięcy pozycji czy z potrzebujesz podstawowoej witryny reklamowej firmy, to powinieneś wiedzieć, że Drupal jest rozsądnym sposobem na jej stworzenie.

Wśród najbardziej znanych marek ze stronami internetowymi opartymi o Drupala są m.in www.virgin.comwww.princeofwales.gov.ukwww.warnerbrosrecords.comwww.pinkspage.com Ich wspólnym mianownikiem jest silna potrzeba bezpieczeństwa. Co więcej, istnieje wiele witryn rządowych utworzonych na tym frameworku, począwszy od najbardziej znanej z nich, czyli oficjalnej strony Białego Domu www.whitehouse.gov  Deweloperzy Drupala podchodzą do kwestii bezpieczeństwa priorytetowo i zapewniają swoim użytkownikom szczegółowe raportów bezpieczeństwa. Kolejną wielką zaletą stron opartych na Drupalu jest łatwość w ich pozycjonowaniu, większa niż w przypadku WordPressa. Dzieje się tak dlatego, że treści w Drupalu można lepiej porządkować wg. określonych schierarchizowanych kategorii. Znalezienie słów klucozwych przy pozycjonowaniu long-taili jest jeszcze prostsze.

Ponadto, jeśli chcesz aby twoja witryna obsługiwała wiele języków, uwzględniała wiele ról na stronie i różne poziomy dostępu (takie jak manager, administrator, twórca treści, itd.), to Drupal jest właściwym rozwiązaniem.

Makadu Drupal

Framework o nazwie Joomla jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy tymi dwoma Wordpressem a Druaplem. W skrócie, jego największą zaletą jest możliwość szybkiego tworzenia serwisów społecznościowych i prostych stron. Jest łatwy w obsłudze od strony programistycznej, jednakże z drugiej strony modyfikacja serwisów postawionych na Joomli często sprawia prblemy. Pod kątem pozycjonowania różnież ustępuje miejsca swoim poprzednikom.

Na koniec warto zaznaczyć, że istnieje wiele renomowanych marek ze stronami internetowymi opartymi na Joomli, takich jak www.guggenheim.org , lub www.unric.org.

Makadu Joomla

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, który z tych trzech ram frameworków jest najlepszy jest prosta, oczywiście każdy z nich nadaje się do nieco różnych celów. Drupal to content management framework, który jest najcześciej rekomendowaną platformą przez zespół Makadu to najbardziej uniwersalna i przyjena w użytkowaniu platforma.

podziel się na:

TAGI:

Poprzedni artykułNastępny artykuł

OSTATNIE POSTY

Cześć
!

Naprawdę na tym etapie nie musisz się zastanawiać.

Zadzwoń lub przyjedź.

Agencja Interaktywna Makadu.pl

Plac Bernardyński 1/10

61-844 Poznań

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00 - 18:00